Szkoła Podstawowa w Faliszówce

Historia miejscowości

Pierwsza wzmianka o wsi Faliszówka pochodzi z 1415 roku, kiedy była zarządzana przez sołtysa Jana. W 1458 r. pojawia się dziedzic wsi o imieniu Mikołaj, który w latach 1468 - 1472 skupuje sołectwa od swych krewnych, m. in. Katarzyna Mitarska odstępuje swemu bratu Mikołajowi połowę sołectwa, którą miała jako część ojcowizny.
         W 1472 r. szlachcic Stanisław Faliszowski sprzedał Mikołajowi swą część za 60 grzywien. Sołtys Mikołaj pojawia się jeszcze w źródłach około roku 1476. W 1495 sołtysem wsi był w/w Stanisław. Według rejestrów poborowych z 1508 r. było we wsi 4,5 łana gruntów, a w 1536 r. - 4,5 łana gruntów, karczma i spustoszały młyn. W 1581 r. właścicielem wsi był Krzysztof Kwiliński, który płacił podatki od 6 łanów kmiecych, 4 zagrodników z rolą i karczmą. Następne stulecia miejscowości giną w mroku dziejów.

W XIX wieku ze względu na szalejące co pewien czas epidemie (cholery), została przeniesiona wieś z pod lasu od strony Leśniówki do niżej położonej części, która znajduje się przy drodze - gościńcu z Kopytowej do Poraju. W tym okresie istniał w Faliszówce także drewniany dwór,którego pozostałości są widoczne do dnia dzisiejszego tj. fragment ogrodu i część zabudowań. Istniejące kiedyś stawy dworskie znajdowały się w miejscu obecnej szkoły. Właścicielem wsi był wówczas Tadeusz Wiktor.

Pierwsza połowa XX wieku to czasy, kiedy w Faliszówce zaczyna działać Szkoła Powszechna. Mieściła się w parterowym, drewnianym domu z jedną salą lekcyjną, który dzisiaj już nie istnieje. Do szkoły, aż do II wojny światowej, uczęszczały dzieci z tutejszej społeczności wiejskiej. Po zakończeniu działań wojennych Szkoła Powszechna została przeniesiona do budynku, w którym była wcześniej karczma żydowska. Szkoła ta znajdowała się przy dzisiejszym zbiegu dróg z Leśniówki, Kopytowej i Poraju.

Druga połowa XX wieku to okres wytężonej pracy mieszkańców Faliszówki. Została wybudowana droga, która połączyła wieś z sąsiadującą Leśniówką. Pod koniec lat 50 - tych zawiązał się komitet budowy nowej szkoły, jako pomnika tysiąclecia państwa polskiego. Prace tego komitetu, jak również wielu mieszkańców wsi zostały uwieńczone 29 lipca 1962 roku - oddaniem do użytkowania budynku szkolnego. 1 września tegoż roku rozpoczął się pierwszy rok szkolny w Szkole Podstawowej. W latach 60 - tych został wybudowany Dom Ludowy wraz z przylegającą remizą Ochotniczej Straży Poarnej i sieć wodociągowa, która zaopatrywała mieszkańców w wodę. Wygląd Faliszówki zmienił się także pod względem architektury domów mieszkalnych. Przeważające wcześniej domy drewniane, zabudowania gospodarcze kryte strzechą i dachówką, były zastępowane przez nowo budowane domy murowane, kryte eternitem i blachą. Lata 80 - te to okres pracy Komitetu budowy Kościoła parafialnego. Prace budowlane zostały zakończone w 1988 roku.

Od 2000 roku Faliszówka jest odrębną Parafią pod Wezwaniem Dobrego Pasterza. Funkcję proboszcza sprawuje Ks. Jan Wnęk. Obecnie miejscowość Faliszówka liczy ponad 800 mieszkańców.

Faliszówka na starych fotografiach

Utworzono dnia 01.02.2016, 14:48