Szkoła Podstawowa w Faliszówce

Nietypowa Lekcja Chemii: Mydełka w wykonaniu uczniów kl. VIII i kl. 0

Utworzono dnia 08.04.2024

W ostatnim czasie uczniowie klasy VIII w Szkole Podstawowej w Faliszówce przeszli przez niezwykłą przygodę chemiczną, tworząc własnoręcznie pachnące i kolorowe mydełka z uczniami klas młodszych. Ta nietypowa lekcja nie tylko nauczyła ich podstaw chemicznych reakcji, ale także przyniosła mnóstwo radości i odkryć. To prawdziwa nauka przez zabawę!

Wyobraź sobie salę pełną dzieciaków, zaciekawionych, pełnych energii i gotowych na eksperymenty. Tak właśnie wyglądała sala, w której odbyła się ta magiczna lekcja. Wspólnie pod okiem nauczyciela chemii oraz nauczycieli klas młodszych, uczniowie wzięli się do pracy.

Pierwszym krokiem było poznanie podstawowych składników mydła i procesu jego tworzenia. Dzieci dowiedziały się, że mydło powstaje z tłuszczów i zasad, które podczas reakcji chemicznej tworzą nowy produkt - właśnie mydło! Zadaniem było stworzenie mydełek, które będą nie tylko skuteczne, ale także piękne i pachnące.

Uczniowie mieli okazję doświadczalnie przekonać się, jak zmieniają się składniki podczas reakcji chemicznej. Podzielili się na grupy, aby przygotować różne warianty mydełek - niektóre z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych, inne ozdobione barwnikami roślinnymi. To była prawdziwa uczta dla zmysłów!

W trakcie eksperymentów panowała atmosfera pełna skupienia i radości. Dzieci wesoło pomagały sobie nawzajem, wymieniając się pomysłami i poradami. Było coś magicznego w tym, jak zwykłe składniki zamieniały się w coś tak pięknego i funkcjonalnego.

Ostatecznie, efekty pracy uczniów były oszałamiające. Powstały mydełka w różnych kształtach i kolorach, o zapachach lawendy, cytrusów czy eukaliptusa. Każde dzieło było unikalne, tak jak osobowości i pomysły jego twórcy.

Ta nietypowa lekcja chemii była więcej niż tylko eksperymentem naukowym. Dzieci nauczyły się nie tylko o reakcjach chemicznych, ale także o współpracy, cierpliwości i kreatywności. Była to lekcja, która zainspirowała młodych badaczy do odkrywania tajemnic świata nauki.

Nauczyciele i uczniowie wspólnie zgodzili się, że to doświadczenie było niezapomnianym momentem w edukacji chemicznej. Dzięki takim inicjatywom szkoła staje się miejscem, gdzie nauka staje się pasją, a chemia - niezwykłą przygodą.

Lekcja chemii

Utworzono dnia 14.04.2024, 18:42